• pavle.pejak@osmihajlopupin.edu.rs
  • +381 65 47 90 564
  • U čemu je osnovna razlika između analognog i digitalnog signala?

    Šta je prednost digitalne u odnosu na anlognu tehnologiju?

    Koja je osnovna informacija u digitalnoj tehnologiji i koje vrednosti može da ima?

    Šta je to bajt?

  • Pročitati 126-135. strane.

Svaki elektronski sklop ili uređaj sastoji se od više elektronskih elemenata.

Njihova uloga je da pružaju otpor prolasku struje i stvaraju različite napone (otpornici), da privremeno sačuvaju u sebi neku količinu električne energije (kondezatori), da stvaraju magnetno polje (zavojnice), da dozvole električnoj struji da teče samo u jednom smeru (diode) ili da vrše razna pojačanja i prekid stujnog kola (tranzistori).

Pasivni elektronski elementi

Pasivni elektronski elementi u električnom kolu ne mogu aktivno uticati na promenu električnog napona i struje (Omov zakon). To su otpornici, kondenzatori i zavojnice.

Otpornici u električnim kolima imaju zadatak da se suprostavljaju prolasku električne struje i time stvaraju potencijalne razlike - napon. Ovo svojstvo se naziva električni otpor. Oznaka električnog otpora jeste R, a jedinica Ω (om).

Otpornici se dele na: stalni otpornici, polupromenljivi, promenljivi i nelinearni.

Kondenzatori su pasivni elektronski elementi koji imaju sposobnost da akumuliraju (kondenzuju) izvesnu količinu električne energije. Ovo svojstvo se naziva električni kapacitet. Oznaka za kondenzatore je C a jedinica F (Farad).

Važno svojstvo kondenzatora jeste njegova sposobnost da ne propušta jednosmernu struju, da strujama niske frekvencije otežava prolazak, a da strujama visoke frekvencije omogućava da lako prolaze kroz njega.

Zavojnica (solenoid) je električni provodnik savijen u spiralu. Kada naizmenična električna struja prolazi kroz solenoid oko njega se stvara magnetno polje. Ova pojava se naziva induktivitet čija je jedinica H (Henri).

Pri promeni jačine električne struje ili broja navojaka, menja se jačina magnetnog polja oko zavojnice.

Aktivni elektronski elementi

Aktivni elektronski elementi su elementi koji u elektronskim sklopovima mogu kontrolisati smer i jačinu električne struje i za njih ne važi Omov zakon.

U aktivne elektronske elemente spadaju: diode, tranzistori i integrisana kola.

PN-spoj se nalazi u osnovu svih aktivnih elektronskih elemenata.

Spajanjem dve pločice poluprovodnika, jedne P-tipa i jedne N-tipa, dobija se PN-spoj.

Priključak na PN-spoju nalazi se P-pločici (anoda) i N-pločica (katoda).

Dioda je najjednostavniji poluprovodnički element. Sastoji se od jednog PN-spoja, kućišta i priključaka, a ima osobinu da struju propušta samo u jednom smeru, dok u drugom pruža veoma visok otpor.

Diode delimo na: ispravljačke diode, led-diode, Zener-diode i fotodiode.

Tranzistor se sastoji od dva PN-spoja, a od načina kojim su povezana ta dva spoja zavisi PNP ili NPN tranistor.

Priključci na tranzistoru: Emiter (E), Baza (B) i Kolektro (C).

Tranzistor se koristi za: pojačavanje slebih električnih signala, modulaciju, stabilizaciju napona i prekidanje signala u električnom kolu.

Integrisana kola (čip, mikročip ili IC) su mijaturna elektronska kola koja uglavnom sadrže međusobno povezane aktivne elektronske elemente, ali mogu imati i neke pasivne elemente kao što su otpornici i kondenzatori.

Integrisana kola se koriste u gotovo svim elektronskim uređajima i omogućavaju revolucionarni razvoj elektronike.

Logička kola su čest sastavni deo integrisanih kola i osnovna jedinica u konstrukciji uređaja digitalne elektronike.

Logička kola na osnovu ulaznih signala (gogičkih stanja) na svom izlazu daju odgovarajući odgovor - logičku nulu ili logičku jedinicu. Najčešće se upotrebljavaju logička kola AND ("i" kolo) i OR ("ili" kolo).