• pavle.pejak@osmihajlopupin.edu.rs
  • Šta se sve može reciklirati?

Da li se reciklira električni uređaji?

Da li ste vi recikliraci neki uređaj iz kuće?

Tehnika i tehnologija stalno napreduju, mnogi od uređaja postaju zastareli i nepotrebni, postaju otpad.

Električni otpad se najčešće odnosi na odbačene uređaje iz domaćinstva kao što su fružideri, zamrzivači, električni štednjaci, bojleri, pegle i dr.

Elektronski otpad su uređaji koje najviše koristimo, moblini telefon, računar, televizor, tablet, muzički uređaji.

Za električni i elektronski otpad se veoma često koristi izraz e-otpad. Takav otpad je postao veliki problem:

• veoma je opasan i štetan po okolinu, jer sadrži veliki broj otrovnih materija kao što su olovo, živa, kadmijum i dr;
  • stvara se u orgomnim količinama, zbog brzog zastarevanja uređaja.

Ova vrsta otpada najčešće se reciklira tako što se rastavlja na proste elemente (komponente), i to nazivamo recikliranje elektronskih komponenti.

Recikliranje elektronskih komponenti ima svoje prednosti i sa ekološke i sa ekonomske strane, jer se 70% ovog otpada može reciklirati.

Najznačajnije prednosti su:

• štednja sirovih resursa - dovodi do zaštite neobnovljivih prirodnih resursa od nekontrolisane potrošnje;
  • zaštita žitotne sredine;
  • štednja novca i omogućavanje novih radnih mesta.