• pavle.pejak@osmihajlopupin.edu.rs
  • +381 65 47 90 564

Cilj stručnog obrazovanja za obrazovni profil Elektrotehničar informacionih tehnologija je osposobljavanje učenika za učešće u izradi softverskih aplikacija, kreiranje i razvijanje baza podataka, veb prezentacija, održavanje i proveru sigurnosti informacionih sistema, održavanje i servisiranje računara, opreme i računarskih sistema.

Informacionim tehnologijama se bave informatičari, programeri, a usko je povezana sa svim ostalim zanimanjima i poslovima. Informacione komunikacione tehnologije su prisutne u svim granama savremenog sveta, u školama, u automobilima, u medicini, u prodavnicama pri plaćanju računa i sl.

Obezbeđuju podršku kompjuterskim sistemima, instaliranje novih programa i opreme, uspostavljaju i održavaju mreže i rad sa njima.

Radne kompetencije

• Samostalno sklapa računar, testira hardver i otklanja kvarove
  • Postavljanje i održavanje operativnog sistema računara
  • Kreiranje, održavanje, ažuriranje sadržaja i provera sigurnosti platformi za Internet servise
  • Izrada desktop aplikacija
  • Izrada veb prezentacija i veb aplikacija i njihovo implementiranje
  • Kreiranje, modelovanje i razvijanje baza podataka
  • Održavanje i provera sigurnosti informacionih sistema

Znanja

• O karakteristikama i funkcijama računarskog hardvera
  • O funkcijama, instaliranju i konfigurisanju operativnog sistema i dodatnog softvera
  • O komunikacionim tehnologijama, računarskim mrežama i mrežnoj opremi
  • O Internet tehnologijama, protokolima i korisniškim servisima
  • O kreativnom i funkcionalnom planiranju i izradi veb stranica i veb aplikacija
  • O objavljivanju veb sajtova i aplikacija na veb serveru
  • O projektovanju informacionih sistema, kreiranju i korišćenju baza podataka
  • O strukturi elektronskih sistema i oblicima elektronskog poslovanja
  • O sigurnosti informacionih sistema, prevenciji i detekciji napada

Srednja elektrotehnička škola "Mihajlo Pupin" Novi Sad

Sve informacije za upis u školu

Nastavni plan i program

Nastavak školovanja - studiranje

Nakon završene srednje elekrotehničke škole i stečenog zvanja Elektrotehničar informacionih tehnologija, mogućnosti za dalje školovanje su široke.

Neke od mogućnosti su:
- Prirodno-matematički fakultet Novi Sad
- Fakulete tehničkih nauka Novi Sad
- Univerzitet Singidunum Novi Sad

Budući da je svet računara veoma dinamičan i obeležen čestim promenama, neophodno je pratiti nove trendove i primenjivati ih u struci.

Veći deo posla se radi sedeći. Posao uključuje duži rad pred računarskim ekranima pa može biti težak za oči, zglobove i kičmu.