• pavle.pejak@osmihajlopupin.edu.rs
  • +381 65 47 90 564

Opis zanimanja

Inženjeri elektrotehnike projektuju, razvijaju, testiraju i nadgledaju proizvodnju elektrotehničke i elektroničke opreme. Oni i predstavljaju opremu kupcima i uče korisnike rukovanju.

Njihova struka – elektrotehnika – ima korene u matematici i fizici, ali uključuje i znanja potrebna za kreativnu inženjersku primenu naučnih saznanja.

Postoje dve vrste elektrotehničkih primena:

  • Jedna se zasniva na upotrebi elektriciteta za proizvodnju i korišćenje energije. To je područje elektroenergetike i elektromašinstva, popularno nazvano područjem “jake struje”.
  • Drugo područje primene odnosi se na prenos i obradu informacija. To je područje elektronike, automatike, radijskih i telekomunikacija, popularno nazvano područjem “slabe struje”.

Inženjeri elektrotehnike dele se na nekoliko specijalizovanih grupa

Elektroenergetičari – bave se problemima proizvodnje, prenosa i korišćenja električne energije. Bave se korišćenjem konvencionalnih energetskih izvora i postrojenja, istražuju i nove izvore energije, kao što su nuklearna energija, solarna energija, energija vetra i sl. Predmet njihovog rada mogu biti električne instalacije po zgradama, dalekovodi, transformatorske stanice, elektroenergetska oprema, klasične i nuklearne elektrane.

Elektromašinci - su stručnjaci za područje pretvaranja električne energije u mehaničku i obratno. Oni se bave električnim mašinama (motorima i generatorima), elektroničkim sistemima za njihovo automatsko upravljanje i nadzor i uređajima energetske elektronike.

Elektroničari – mogu se baviti projektovanjem mikro-elektroničkih komponenti (npr. čipova), izradom elektroničkih sklopova, odnosno konstrukcijom merne opreme, elektroničkih digitrona i drugih elektroničkih uređaja. Mnogi inženjeri ovog profila često se bave održavanjem i prodajom, kao i podučavanjem korisnika u rukovanju elektroničkim uređajima.

Automatičari – bave se problemima upravljanja tehničkim sistemima, kao što su vozila, avioni, roboti, a najčešće automatizacijom proizvodnih procesa. Usko sarađuju s drugim stručnjacima, kako bi automatizovali razne tehničke sisteme i zamenili čoveka u rutinskim poslovima ili proširili njegove mogućnosti.

Inženjeri za radio i telekomunikacije – bave se projektovanjem uređaja za prenos i obradu informacija: zvuka, slike ili računarskih podataka. Inženjeri radio-komunikacija projektuju radijske i televizijske uređaje, akustičke sisteme, radarsku i radiolokacijsku opremu. Inženjeri telekomunikacija proučavaju teoriju informacija i projektuju telekomunikacijske mreže i informacijske sisteme, npr. telefonske centrale.

Obrazovanje koje treba završiti za ovo zanimanje

  • Srednja elektrotehnička škola
  • Fakultet tehničkih nauka
  • Visoka tehnička škola strukovnih studija u Novom Sadu

Prednosti i nedostatci zanimanja

Prednosti: Većina inženjera radi u relativno udobnim uslovima kancelarije ili razvojnih laboratorija. Često svoj posao obavljaju u grupi – projektnom timu.

Nedostatci: Ponekad posao elektrotehničara iziskuje i rizike s obzirom da se direktno susreće sa električnom energijom, koja može prouzrokovati strujni udar. Inženjeri elektrotehnike bave se složenim spravama, ali i pojavama koje se ne mogu videti ni opipati.